Instruktor narciarstwa – jak zdobyć odpowiednie uprawnienia?

Skoro jesteś na tej stronie, zapewne lubisz sporty zimowe. Nie, nie, Ty po prostu je kochasz! Nic więc dziwnego, że zastanawiasz się jak połączyć Twoją pasję z zarobkiem. Czy to w ogóle jest możliwe? Czy na myśl o spędzeniu całego miesiąca w górach zaczyna szybciej bić Ci serce? Mam to samo! Jednak, jak to zrobić, aby nie wydać kilkunastu tysięcy euro na pobyt i skipass, a jeszcze na tym zarobić? Osobą, która może to osiągnąć jest instruktor narciarstwa (bądź snowboardu, jednak w tym artykule skupię się na pierwszej opcji).

Artykuł nie jest jednak kierowany wyłącznie do narciarzy. Jeśli od lat jeździsz na desce i potrzebujesz pewnej zmiany bądź alternatywy, również zapraszam Cię to lektury. Zacznijmy od tego, że zdobywanie uprawnień na instruktora narciarstwa różni się znacznie, w zależności od kraju. Każde państwo ma swoją organizację, która zajmuje się szkoleniem instruktorów i wydawaniem uprawnień. Poniżej znajduje się wykaz krajów oraz odpowiadające im instytucje:

1.Polska- SITN (Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN)

2.Austria- ÖSV (Österreichischer Skiverband)

3.Szwajcaria- SSBS (Schweizer Schneesport Berufs- Und Schulverband)

4.Anglia- BASI (British Association Of Snowsport Instructors)

5.Kanda- CSIA (Canadian Ski Instructors’ Alliance)

6.Włochy- AMSI (Association of Italian Ski Instructors)

7.USA- PSIA (Professional Ski Instructors of America)

Kurs instruktora narciarstwa – kroki, które musisz wykonać

Aby stać się pełnoprawnym instruktorem, trzeba przejść etapy oraz wydać odpowiednią sumę pieniędzy (pamiętaj, że zainwestowane pieniądze, mogą zwrócić się szybciej niż myślisz). Zanim wybierzesz kraj, w którym chcesz zrobić uprawnienia instruktorskie, zastanów się nad swoim budżetem. Poniżej, znajduje się porównanie szacunkowych kosztów, jakie musisz ponieść robiąc kurs tego typu (100%-bardzo drogo).

Oprócz tego, warto jest się dowiedzieć, na jaki zarobek możesz liczyć po zdobyciu uprawnień. W zależności od miejsca widoczne są duże różnice. Tyczy się to również stopnia zdobytych uprawnień (im wyższy, tym zarobki są większe). Dojście to poziomu ISIA Stamp / ISIA Card powinno zagwarantować Ci zarobki na poziomie od 40 do 60 euro za godzinę. Jednak, dojście do tego- najwyższego poziomu, wymaga czasu oraz wkładu pieniężnego.


Krok 1 – dlaczego chcesz się tym zająć?

Szczera odpowiedź na to pytanie jest kluczowa na samym początku. Jaki jest Twój cel? Czy chcesz jedynie zwiększyć częstotliwość swoich wizyt w górach, chcesz udoskonalić swoją technikę, czy może szukasz jedynie pracy dorywczej? Jeśli zdobędziesz upragnione uprawnienia, co dalej? Czy jesteś gotów/gotowa wyjechać do obcego kraju, nauczyć się innych języków? Ponadto, warto zdać sobie sprawę z tego, że narciarstwo jest sportem sezonowym, dlatego pomyśl co będziesz robić latem. Odpowiedzenie na te pytania ułatwią Ci wybór odpowiedniej drogi, dzięki czemu nie zmarnujesz czasu na błędy i pomyłki. Z mojej obserwacji wynika, że jeśli nie planujesz wyjeżdżać na wiele miesięcy poza granice Polski, nie warto jest wydawać kilka tysięcy złotych na kurs zagraniczny. W Polsce kurs instruktora narciarstwa możesz zrobić już za około 1000 zł. Pamiętaj jednak o tym, że te najniższe uprawnienia nie pomogą Ci w zdobyciu pracy w Alpach, jednak jest to dobra opcja aby poznać specyfikę tej pracy. Ponadto, otwierasz sobie furtkę do dalszego kształcenia.

Krok 2 – oceń swoje umiejętności

Musisz zdać sobie sprawę z tego, że przystępując do kursu tego typu, posiadanie przynajmniej przyzwoitej techniki jest wskazane. Musisz zadać sobie pytanie czy jesteś gotów/gotowa, aby uczyć innych i na jakim poziomie jest Twoja jazda. Możesz to ocenić na dwa sposoby. Pierwszym będzie nagranie siebie na stoku, podczas jazdy. Dzięki temu sam/sama zobaczysz swoją technikę oraz zauważysz najczęściej popełniane błędy. Takie nagranie możesz pokazać osobie bardziej zaawansowanej, bądź wysłać filmik ekspertowi, z prośbą o udzielenie konkretnych uwag. Drugim sposobem będzie spędzenie dnia na stoku z innym (bardziej doświadczonym) instruktorem, który zwróci szczególną uwagę na Twoją technikę. W obu przypadkach, warto jest wybrać się zarówno na trasy z niebieskim oznaczeniem, jak i na czerwone (bądź czarne).

Krok 3 -egzamin pierwszego stopnia

Dla wielu osób, zdanie egzaminu pierwszego stopnia to czysta formalność (z reguły, każdy test pozytywnie kończy 80-100% uczestników). Jeśli jeździsz przyzwoicie, masz dobrze opanowaną technikę i słuchałeś/aś rad innych instruktorów, nie musisz się go obawiać.

Krok 4 –gdzie zdobędziesz uprawnienia? Polska, Austria a może Szwajcaria?

Pamiętasz o pytaniu „gdzie najchętniej chciałbyś/abyś uczyć jazdy”? Odpowiedź na to pytanie może być niejako wskazówką do tego, gdzie zrobić kurs instruktora narciarstwa. Jeśli Twoim marzeniem jest wyjazd, np. do Austrii, szkolenie przeprowadzone tam, ułatwi znalezienie pracy i skróci proces uznawania uprawnień (te z zagranicy- np. z Polski nie zawsze są chętnie przyjmowane). Pamiętaj o tym, że mimo potencjalnie wyższych (późniejszych) zarobków, kurs zagraniczny jest o wiele droższy, a jego cena może sięgać 1000 euro.

Krok 5 – kurs pierwszej pomocy będzie dodatkowym atutem

Instruktor narciarstwa powinien znać podstawy udzielania pierwszej pomocy. Wiąże się to głównie z tym, że odpowiada on za swoich kursantów, a jak wiadomo, stok narciarski jest miejscem potencjalnie niebezpiecznym (szczególnie dla osób, które stawiają pierwsze kroki). Ponadto, instruktor często pracuje z dziećmi. Kursy pierwszej pomocy dzielą się na te podstawowe (które trwają dzień lub dwa), bądź bardziej rozbudowane, specjalistyczne. Jeśli potrzebujesz podstawowych umiejętności, wybierz kurs PCK (kurs odbywa się w języku polskim, ponadto otrzymujesz dokument przetłumaczony na język angielski).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *