Jak wybrać odpowiednie skarpety narciarskie?

Skarpety narciarskie – mogłoby się wydawać, że jest to mało istotny element w garderobie osób uprawiających sport na ośnieżonym stoku. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio dobrane skarpety znacząco wpływają na komfort uprawiania sportów zimowych. Czym w takim razie należy się kierować, wybierając skarpety narciarskie?

Źle dobrane skarpety – czym skutkują?

Każda osoba uprawiająca sport na stoku narciarskim chce się czuć przede wszystkim wygodnie. I o ile wybór kombinezonu, kasku i gogli jest kluczowy, tak równie ważny jest dobór odpowiedniej bielizny, w tym skarpet narciarskich. Nieumiejętnie dobrane skarpety narciarskie mogą uwierać i obcierać stopę, co narciarz odczuje jako dyskomfort i co w dłuższej perspektywie uniemożliwi uprawianie sportu z powodu pojawiającego się bólu związanego z obtarciami.

Narciarze, którzy nie przyłożyli większej wagi do wybrania odpowiednich skarpet, mogą także narzekać na nadmierną potliwość stóp, chłód i na inne nieprzyjemności związane z wybraniem kiepskiej jakości skarpet.

Na co zwrócić uwagę wybierając skarpety?

Dobrej jakości skarpety powinny chronić przed zimnem, gwarantować odprowadzanie wilgoci oraz dobrze przylegać do stopy i łydki, nie zsuwać się i nie uwierać. By wybrać skarpety narciarskie, które idealnie będą dopasowane do naszych potrzeb, ale też do stóp należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

Odpowiedni rozmiar. Mimo że na rynku wiele firm produkujących odzież narciarską oferuje fasony uniwersalne skarpet, warto jednak wybrać skarpety narciarskie damskie, męskie lub dziecięce – czyli dobrane do wieku i płci. Skarpety zaprojektowane z myślą o konkretnej grupie osób są znacznie precyzyjniej zaprojektowane – uwzględniają kształt i budowę stóp. Nie bez znaczenia jest także sama rozmiarówka. Zbyt ciasne lub za luźne skarpety będą powodować dyskomfort, dlatego należy wybrać rozmiar, który nosimy na co dzień, ale przed złożeniem zamówienia warto skonfrontować to z tabelą rozmiarów, którą posługuje się producent.

Materiał. Skarpety narciarskie, w związku z tym, że muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Najczęściej skarpety uszyte są z kilku rodzajów tkanin, które odpowiadają różnym częściom stopy i łydki. Powszechnie wykorzystywana jest wełna merynosów, bawełna czy lycra.

Funkcjonalność. Producenci skarpet narciarskich z sezonu na sezon zaskakują innowacjami wprowadzanymi do skarpet, które mają na celu maksymalne zwiększenie komfortu użytkowania. I tak w sklepach znaleźć można skarpety narciarskie podgrzewane, które z jednej strony kosztują nieco więcej, ale gwarantują przyjemne uczucie ciepła, tym osobom, którym szczególnie dokucza chłód na stoku.

Jak prać skarpety narciarskie?

Nieprawidłowe obchodzenie się ze skarpetami narciarskimi może sprawić, że po jednym sezonie nie będą się one nadawały do użytku i zajdzie konieczność kupienia nowej pary, a bardzo często jest to wydatek kilkuset złotych. Można się jednak przed tym uchronić, stosując się do zaleceń producenta. Temperatura wody, konieczność prania ręcznego lub w pralce bądź sposób osuszania – te informacje zawsze podane są na etykiecie lub opakowaniu skarpet. Po praniu i wysuszeniu zawsze należy je przechowywać w bezpiecznym miejscu z dostępem do powietrza. Takie postępowania pozwoli nam uniknąć odgnieceń, deformacji i kurczenia się skarpet.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *