Jesienne bieganie – jak się ubrać?

Choć do końca lata zostało jeszcze trochę czasu, osoby, których pasją jest bieganie, powinny powoli przygotowywać się do jesieni. Odzież, którą zakłada się na jogging, gdy za oknem świeci słońce, znacznie różni się od tej, która powinna być stosowana jesienią. Jak zatem ubrać się na jesienny trening?

Czy jesień sprzyja biegaczom?

Polska złota jesień z roku na rok coraz bardziej odchodzi w niepamięć. Zamiast pięknie wirujących w powietrzu kolorowych liści za oknem krajobraz przedstawia się szaro i nieciekawie. Padający nieustanie deszcz i niskie, jak na tę porę roku temperatury sprawiają, że aktywność na zewnątrz jest ostatnią rzeczą, o jakiej myślimy. Jednak miłośnicy biegania na okres jesienny nie muszą rezygnować ze swoich sportowych przyjemności. Nawet jeśli za oknem pada deszcz, odpowiednio przygotowując się do treningu poprzez zastosowanie odpowiedniej odzieży, można czerpać korzyści z biegania.

Bielizna termiczna to podstawa

Część osób wychodzi z założenia, że biegać można we wszystkim. O ile ma to swoje uzasadnienie dla osób, które biegają raz na jakiś czas, tak w przypadku prawdziwych miłośników tego sportu, nie może nie być mowy o bardziej profesjonalnej odzieży sportowej. Absolutną podstawą jest bielizna termiczna, a w szczególności dobrej jakości koszulka funkcyjna. Koszulka powinna mieć długi rękaw i przylegać do ciała, by w jak największym stopniu zagwarantować trzymanie ciepła i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

Kolejna warstwa: Burton bluza

Mamy już bieliznę termiczną, czas na kolejny element odzieży: Burton bluza. Część biegaczy jest zdania, że bluza sprawdza się tylko w okresie zimy, ponieważ wtedy skutecznie ogrzewa ciało, a bluza założona jesienią może je przegrzać. Burton bluza sprawdzi się jednak w czasie chłodniejszych dni, kiedy nie będzie ryzyka opadów i nie będzie potrzebna kurtka. W ten sposób zagwarantujemy sobie wygodę i komfort w czasie biegania.

burton bluza

Kurtka Burton – niezastąpiona w czasie chłodnych dni

Kolejnym elementem odzieży biegacza powinna być kurtka Burton. Najlepiej sprawdzi się wiatrówka, która właśnie w okresie jesiennym ochroni nas przed mocnymi i zimnymi podmuchami wiatru. Kurtka Burton może być z kapturem lub bez, więc można wybrać model dopasowany do własnych preferencji. Jeśli zdecydujemy się na model z kapturem, warto sprawdzić, czy kaptur można ściągnąć gumkami albo schować.

kurtka burton

Co na nogi?

Nogi, w przeciwieństwie do górnych partii ciała, nie wyziębiają się tak szybko, dlatego w cieplejsze dni można zakładać krótkie spodenki. Gdy zacznie się robić zimno, można się zdecydować na dres lub getry. Dres, w przeciwieństwie do getrów, nie przylega do ciała, co w czasie deszczu i wiatru może okazać się bardzo uciążliwe. Najlepszym wyborem dla biegacza są więc getry, najlepiej te funkcyjne, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz.

Jak zabezpieczyć stopy?

Nie musimy chyba żadnemu biegaczowi przypominać o skarpetkach. Należy jednak pamiętać, by na okres jesienno-zimowy zapomnieć o tzw. stópkach, gdyż w przeciwnym razie może na tym ucierpieć ścięgno Achillesa.

Oczywiście trening nie może się obyć bez dobrych butów do biegania. Warto wybrać model z wodoodporną membraną. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliśmy się na typowe buty dla biegaczy, warto kupić je jak najszybciej. Ich cena może się zamknąć w kilkudziesięciu złotych, a są znacznie lepsze niż zwykłe adidasy czy (o zgrozo!) trampki. Podeszwa butów do biegania jest specjalnie wyprofilowana, by podczas biegania rozkładać drgania tak, by nie obciążać stawów. Bieganie w zwykłych butach może się nierzadko skończyć kontuzją.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *