MMA w pigułce

MMA ma swoje korzenie, jak większość sportów walki, w starożytności. Oczywiście to, jaki kształt dziś przybiera, to efekt zmian, udoskonaleń i zmieniających się potrzeb. Najbardziej MMA przypominał grecki pankration, który wykorzystywał różne techniki – łączono zapasy i pięściarstwo. Modyfikacje sportów walki i jego nowych odmian sprawiły, że wyodrębniały się coraz to nowe sporty i sztuki walki. O ich historii i nietypowym fightwearze możecie przeczytać TUTAJ. Sięgając trochę bliżej teraźniejszości, można powiedzieć, że stolicą walk MMA, które znamy dziś, jest Brazylia. Vale tudo zorganizowane w Brazylii, przez Carlosa Gracie były walkami, które stały się pierwszym krokiem do narodzin MMA. Polegały na walce wręcz, w której można było wykorzystywać wiele dowolnych metod. Zabronione było kopanie w krocze, gryzienie i atakowanie oczu przeciwnika. Podobnie, jak to było w starożytności, walka nie była ograniczona czasowo, a waga zawodnika nie była brana pod uwagę. Walkę rozstrzygał nokaut (zwykły lub techniczny), poddanie się zawodnika lub decyzja sędziego.

Fightwear zawodnicyKolejnym, bardzo ważnym momentem w historii powstającego MMA był pierwszy turniej Ultimate Fighting Championship. Odbył się on w 1993 roku, w Denver i wygrał go Royce Gracie, zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu. W 1997 roku MMA przeżyło kryzys w związku z tym, że pojawiło się na liście sportów, których uprawianie jest zakazane. Turnieje Ultimate Fighting Championship zostały zawieszone. Pomógł dopiero wpływ Lorenza i Franka Fertitta, którzy przywrócili zgodę na organizację walk. Zawody stawały się coraz bardziej popularne, jednak nierzadko spotkały się ze sprzeciwem władz. Wprowadzono kilka zmian, między innymi: dwie kategorie wagowe, obowiązek walki w rękawicach, zakaz kopania w głowę i krocze oraz nadano sędziom prawo do zatrzymywania walk. Dodatkowo, wprowadzono limity czasowe i zakazano ciosów głową. Obecnie walki MMA ma stałe zasady i reguły, a turnieje odbywają się w różnych państwach. Poza UFC, są inne organizacje o zasięgu globalnym, takie jak Bellator MMA, Absolute Championship Berkut. W Europie najbardziej znane są Cage Warriors, KSW i M-1 Global.

MMA w Polsce

KSW jest największym i najbardziej popularnym turniejem walk MMA w Polsce. W 2003 roku Maciej Kawulski i Martin Lewandowski postanowili stworzyć federację MMA. Rok później, dokładnie 27 lutego odbyła się pierwsza gala tego sportu. Zorganizowano ją w restauracji Champions w stolicy kraju. Wygrał ją Łukasz Jurkowski, znany jako „Juras” – reprezentant taekwondo. Druga gala odbyła się jeszcze w tym samym roku, 7 października. Wybrano tę samą lokalizację, jednak tym razem przyniosła ona szczęście Antoniemu Chmielewskiemu. Tym razem gala była transmitowana w telewizji, więc stała już u bram wielkiej popularności. W 2005 roku, w hotelu Marriott odbyły się trzecia i czwarta gala KSW. Trzecią wygrał Antoni Chmielewski, a czwartą „Juras”. Kolejne gale były już bardziej obfite w zagraniczne nazwiska. KSW 5 po raz pierwszy wygrał obywatel innego kraju. Był to Francuz – Francis Carmont. W kolejnych KSW (6-11) wśród wygranych z zagranicy byli między innymi Brazylijczyk Antonio Mendes, Aleksiej Olejnik, Dave Dalgliesh, Vitor Nobrega. KSW 11 stało się bardzo głośne za sprawą pojedynku Pudziana i Najmana – oglądało ją około 6 milionów osób.
Szybkie tempo rozwoju doprowadziło do tego, że w 2015 roku KSW pojawiło się na hali Wembley w Londynie, a KSW 40 w Dublinie, w 3Arena. Rosnąca popularność KSW jest tylko dowodem na to, jak wiele emocji i zainteresowania wzbudza MMA w Polsce.

MMA i fightwear dla każdego

Fightwear walkaMMA dobrze się ogląda, ale nic nie staje na przeszkodzie, by uprawiać ten sport walki. Poza podjęciem decyzji o miejscu, w którym chcesz ćwiczyć, trzeba wybrać odpowiednią odzież.

By czuć komfort w czasie trenowania, musisz zaopatrzyć się w wygodne ubrania. MMA to bardzo kontaktowy sport, w którym większość ruchów i chwytów wyklucza noszenie szerokich ubrań, takich jak dresy, które łatwo można pociągnąć, czy zahaczyć. W przypadku odzieży przylegającej do ciała, trudniej jest o szarpnięcia, dlatego tak dobrze nadaje się do sportów takich jak MMA. Jeśli wybierzesz odpowiedni fightwear nie będziesz musiał przejmować się niewygodną odzieżą, czy obcierającymi spodenkami. Możesz skupić się na treningu, dbać o odpowiednią technikę, oddech i wykorzystać czas na treningu efektywniej.
Fightwear to obszar, na którym nie warto oszczędzać, jeśli chcesz trenować długo i skutecznie. Podstawą są przede wszystkim spodenki, które najczęściej sięgają do kolan i są rozcięte na dole nogawki. Ten rodzaj spodenek nazywa się spodenkami do grapplingu takie jak PB CAMO z kolekcji Pit Bull West Coast. Jeśli wolisz jednak coś bardziej przylegającego, wybierz spodenki kompresyjne.
Do treningu przydadzą się rashguardy – koszulki, które są bardzo przylegające, ale niezwykle dobrze odprowadzają pot. Nie można ich stosować w czasie zawodów, ale na potrzeby treningu jak najbardziej warto w nie zainwestować. Rashguard początkowo powstał z myślą o surferach, materiał odprowadzał wodę, chronił przed otarciami i pozwalał na swobodę ruchów. Obecnie produkowane rashguardy posiadają te same cechy i dlatego doskonale sprawdzają się przy dynamicznych sportach walki. Często w składzie można znaleźć jony srebra, które mają właściwości antybakteryjne. Wybierając takie koszulki, warto zwrócić uwagę, czy mają zapobiegające obtarciom płaskie szwy. Ważne jest również by były dodatkowo wzmocnione, nie ulegną wtedy zniszczeniu w czasie chwytów i szarpnięć.

Wybierz akcesoria

Fightwear rękawice MMAPoza standardowym fightwearem, należy wyposażyć się w akcesoria potrzebne do treningów. Wiele pracy w MMA wykonują ręce, dlatego postaraj się wybrać idealne rękawice. Niezbędne jest dopasowanie odpowiedniej wielkości. W przypadku rękawic mamy dwa wyjścia – pierwsze to wybranie rękawic uniwersalnych, a drugie – kupienie ich w konkretnym rozmiarze. Rozwiązanie pierwsze jest komfortowe dla osób początkujących. Takie rękawice wystarczą Ci na pierwsze treningi. Do wyboru są rękawice sparingowe, do walki i na worek. Wybierz takie, które spełnią Twoje potrzeby, będą wygodne i dobrze dopasowane.
W czasie treningów i zawodów należy mieć ochraniacze na zęby, bo stosując je, ochronisz całą żuchwę. Poza rękami, w MMA ważne są też nogi, więc zwróć uwagę na wybór dobrych ochraniaczy. Nie zapomnij jednak, że przydadzą Ci się one wyłącznie na treningi. Pamiętaj, że wymagania co do stroju i wyposażenie na zawody zawsze są ściśle określone w regulaminie, z którym musisz zapoznać się dużo wcześniej, jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *