Spodnie dresowe czy leginsy – co lepsze na trening?

Niekiedy dana dyscyplina sportowa wymaga od nas odpowiedniego stroju. Jednak nie jest to aż tak powszechne, jakby się mogło wydawać. Poza tym, nawet jeśli trenujemy sport, w którym określone ubranie jest niezbędne, to zwykle i tak odbywamy treningi towarzyszące, w których bardziej niż konkretny strój, niezbędne są nasze zaangażowanie i obecność.

Sytuacje, które nie sprawiają, że potrzebujemy określonego stroju sprawiają, że stajemy przed wieloma wyborami związanymi nie tylko z tym, w jakie sposób będziemy ćwiczyć, ale również z tym, w czym będziemy ćwiczyć. Na tę drugą kwestię mało kto pozostaje obojętny. Bo o ile wszyscy mają świadomość, że wzięcie stroju identycznego z tym z lekcji wychowania fizycznego jest w porządku, to mało kto się na to decyduje.

Warto zastanowić się, co będzie dla nas lepszym wyborem – spodnie dresowe, czy leginsy. Oczywiście istnieje jeszcze trzecia opcja w postaci szortów, ale jeśli ktoś ma je w planach, to raczej nie będzie zastanawiał się, czy długie spodnie, niezależnie od szerokości, są dobrą alternatywą.

Spodnie dresowe

Spodnie dresowe zdecydowanie prowadzą, jeśli chodzi o grubość materiału. W związku z tym jest w nich całkiem ciepło nawet wtedy, kiedy one same nie wspierają naszej termoregulacji. Cechą spodni dresowych jest także to, że są szerokie. Nie zawsze jest to wadą, jednak lepiej po nie nie sięgać w sytuacji, w której zahaczenie o jakiś niekoniecznie bezpieczny element sprzętu jest możliwe.

Spodnie dresowe w przeciwieństwie do leginsów, bardzo często produkuje się z naturalnych włókien, szczególnie z bawełny (z domieszką syntetyków w ściągaczach). To jest zarówno zaletą, jak i wadą. Zaletą ze względu na to, że bawełna oddycha i całkiem przyjemnie się ją nosi. Wadą, ponieważ fakt, że nie oddaje wilgoci przemawia na jej niekorzyść.

Ponieważ trudno znaleźć osobę, która stwierdzi, że w spodniach dresowych jest niewygodnie, bez przeszkód można wykonywać w nich ćwiczenia, których intensywność nie sprawi, że po chwili spodnie będą wilgotne.

leginsy uinder armourLeginsy

Leginsy są fasonem bardzo dobrze dopasowanym do ciała. Wybór odpowiednich (pomijając kwestie jakości) sprowadza się tak naprawdę do dobrania rozmiaru, który najlepiej na nas leży. Warto również zerknąć na szwy – ponieważ przylegają do ciała, będzie lepiej, kiedy zdecydujemy się na szwy płaskie, które nie będą powodowały uczucia dyskomfortu.

Leginsy produkowane są z materiałów syntetycznych. Jednak w tym przypadku to żadna wada – wręcz przeciwnie. Właśnie takie włókna mogą być podstawą materiałów funkcyjnych. Te ostatnie doceni każdy, kto choć raz miał je na sobie w czasie wyjątkowo wymagających treningów.

Dodatkową, niepodważalną zaletą dobrze dobranych leginsów pozytywny wpływ na nasze możliwości związane z zakresem ruchów. Takie spodnie mogą stać się tak naprawdę drugą skórą i to wyjątkowo wygodną w noszeniu.

O ile znalezienie odpowiednio dopasowanych spodni dla kobiet jest wyjątkowo proste, o tyle sprawa się delikatnie komplikuje, kiedy chodzi o panów. Na szczęście marki zajmujące się odzieżą sportową nie pozostawiły rynkowej próżni i zdecydowały się produkować również męskie leginsy. Under Armour, Pit Bull, czy też Poundout wypuszczają co rusz nowe kolekcje leginsów – zarówno dla pań, jak i dla panów. Wspomniane firmy znane są z tego, że wygodnym i odpowiednim do ćwiczeń ciuchom, towarzyszą często bardzo odważne grafiki.

Podsumowując, mimo niewątpliwych zalet spodni dresowych, uważam, że lepszą opcją na treningi są leginsy. Rzecz jasna, nie każdy będzie czuł się w nich dobrze, to zrozumiałe. Niemniej, warto spróbować.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *