Województwo pomorskie – trasy rowerowe, które musisz poznać

Polacy wciąż bardzo chętnie za cel swoich urlopowych wycieczek wybierają polskie morze. Jeśli za kilka dni wyjeżdżasz na urlop, a twoją pasją jest jazda na rowerze, koniecznie musisz poznać najpopularniejsze trasy rowerowe w województwie pomorskim. Wybierając jedną z poniższych propozycji, na pewno poznasz urokliwe zakątki pomorza i sprawisz, że urlop będzie pełen atrakcji.

Województwo pomorskie obfituje w liczne atrakcje. To ponad 300 km plaż, około 1000 jezior, Bory Tucholskie, czyli największy w Polsce leśny kompleks, ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, zabytkowe uliczki Gdańska czy miejsce, gdzie zaczyna się Polska, a więc Hel. To tylko kilka atrakcyjnych miejsc, które każdy urlopowicz zatrzymujący się w tamtym regionie powinien zobaczyć. Województwo pomorskie jest szczególnie przyjazne rowerzystom. Kilometry tras rowerowych pozwalają poznać tę niesamowitą część Polski z perspektywy dwóch kółek. Jakie trasy są najczęściej wybierane?

Kaszubskie wzgórza – prawie jak w górach

Miłośnikom górskich wycieczek będącym nad morzem z pewnością przypadną do gustu rejony kaszubskich wzgórz w okolicy Kartuz i Chmielna. Ścieżki rowerowe w tym rejonie prowadzą przez rejony Szwajcarii Kaszubskiej i w niektórych momentach przybierają iście górski charakter. Przejeżdżając tą trasą, z pewnością zwrócisz uwagę na rozległe leśne połacie oraz malownicze jeziora.

Na terenie Kaszub inną ciekawą trasą jest szlak między Bytowem a Słupskiem, który prowadzi przez Park Krajobrazowy Doliny Słupi. W tym miejscu możesz podziwiać elektrownie wodne. Będąc w tych okolicach nie można zapomnieć o najpopularniejszym szlaku okolic Słupska, czyli o Pierścieniu Gryfitów. Trasa szczególnie pozwala poznać regionalne budownictwo, czyli charakterystyczne chaty o konstrukcji szkieletowej.

Kaszubska Marszruta

Jeśli jesteś zwolennikiem mniej intensywnych tras, na Kaszubach możesz udać się w okolice Kościerzyny i Chojnic. Tam czekać będzie na ciebie Wdzydzki Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Trasy rowerowe na tym terenie zwane są Kaszubską Marszrutą i obejmują pięć szlaków o łącznej długości prawie 200 km.

Północne Kaszuby

W północnej części Kaszub warto zwiedzić Turystyczny Szlak Północnych Kaszub, który prowadzi przez powiat pucki i wejherowski. Najważniejszą częścią szlaku jest trasa rowerowa na Półwyspie Helskim, która poprowadzona jest na długości Mierzei Helskiej i pozwala podziwiać widoki Zatoki Puckiej.

Odzież rowerowa – jak przygotować się do jazdy na rowerze?

Część opisanych wyżej tras rowerowych to czasami wiele kilometrów drogi, dlatego do ich pokonania należy się odpowiednio przygotować. Wiele godzin na dwóch kółkach wymaga nie tylko spakowania najpotrzebniejszych przedmiotów do plecaka jak butelka wody, mapa okolicy i jakaś przekąska. Konieczna będzie też odzież rowerowa.

Odzież rowerowa sprawia, że nawet po wielu godzinach spędzonych na siodełku, nie będziesz odczuwać dyskomfortu związanego z długą jazdą. Podstawą jest dobra koszulka rowerowa. Koszulka rowerowa powinna być wykonana ze specjalnego syntetycznego materiału o właściwościach oddychających. Tkanina będzie odprowadzać wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu skóra pozostanie sucha. Pozwoli to uniknąć bolesnych obtarć, które z pewnością by powstały, jeśli materiał ocierałby się o mokry naskórek.

Ubraniowy zestaw rowerowy powinien też zawierać spodnie rowerowe. Powinny to być przylegające legginsy lub spodenki, które także powinny być wykonane z odprowadzającego wilgoć materiału. Spodnie rowerowe mogą być wyposażone w specjalną wkładkę, tzw. pampersa, który zwiększa komfort siedzenia na siodełku podczas wielogodzinnej jazdy.

Zestaw rowerowy to także kask rowerowy. Podczas szybkiej jazdy nietrudno o wypadek, dlatego zawsze należy mieć na względzie własne bezpieczeństwo. Kask rowerowy zabezpieczy twoją głowę nie tylko w czasie upadku, ale ochroni też głowę przed słońcem.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *