Wyprawa w góry zimą- czy dobrze się do niej przygotowujesz? O tych 3 zasadach nigdy nie zapominaj!

Problem złego przygotowania osób, które wybierają się na wyprawę wysokogórską powraca co roku mimo tego, że świadomość górskich zagrożeń różnego typu stale rośnie. W roku 2018, portal kursylawinowe.pl przy współpracy z PZU, przeprowadził złożone badanie (ankietowe). Brali w nim udział turyści wybierający się w wysokie Tatry (tj. powyżej górnej granicy lasu i schronisk). Ankieta została przeprowadzona m.in. na Kasprowym Wierchu, w Dolinie Pięciu Stawów, na Hali Gąsienicowej i Kondratowej oraz w innych miejscach Tatrzańskiego Parku Narodowego.

wyprawa w góry zimą

Zacznijmy od wyników badań, które są….zaskakujące

Głównym celem ankiety było dowiedzenie się, w jaki sposób turyści przygotowują się do aktywności, jaką jest wyprawa w góry. Pierwszą badaną kwestią było sprawdzenie, czy osoby planują cel swojej trasy. 80% respondentów powiedziało, że tak a 20% stwierdziło, że w ogóle o tym nie myśli. Z tym zagadnieniem łączyło się pytanie o to, czy turyści szacują czas potrzebny na dojście do celu i z powrotem. Aż 42 % osób stwierdziło, że tego nie robi (!). Jeśli chodzi o kwestię pogody, aż 90% respondentów zadeklarowało, że sprawdza ją przed wyjściem w góry. Jedynie 59% znało obecną sytuację lawinową. O dziwo, 70% ankietowanych słyszało o tzw. lawinowym ABC, jednak nie każdy był w stanie wymienić, z czego się ono składa (detektor, sonda, łopatka). Kolejnym plusem jest to, że niemalże 100% pamięta o naładowaniu swojego telefonu. Jednak, samo jego zabranie nie gwarantuje nam bezpieczeństwa. Jedynie 33% respondentów miało zainstalowaną aplikację „Ratunek”, a 37% nie znało numeru TOPR. Na koniec, jedynie co 4 (!) osoba posiadała w trakcie wyprawy folię NRC (inaczej koc ratunkowy). Analizując powyższe wyniki można stwierdzić, że dla wielu turystów wyprawa w góry– szczególnie te wysokie, nie łączy się ze szczególnym zagrożeniem, a ich stosunek do tej kwestii jest zbyt naiwny. Wydawać by się mogło, że duża liczba turystów odsuwa myśl o ewentualnych problemach. Aby uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności i kłopotów, zapoznaj się z 4 podstawowymi zasadami, o których nie możesz zapomnieć idąc w góry.

Planowanie to podstawa!

Swoją wyprawę musisz zacząć od wybrania celu. Może to brzmieć to dosyć banalnie, jednak jak wynika z przeprowadzonych badań, wiele osób tego nie robi. Co więcej, sam wyznaczenie konkretnego szczytu to nie wszystko! Warto jest na spokojnie usiąść z dokładną mapą, komputerem, przewodnikiem określić po pierwsze- trudności, jakie możesz napotkać na drodze, a po drugie-ile czasu zajmuje pokonanie wybranej trasy. W tym przypadku, jasno określ godzinę powrotu z wyprawy, tak aby Twojej grupy nie zastał mrok. W razie czego-zawsze miej plan B.

Z procesem planowana wiąże się również skrupulatne sprawdzanie prognoz pogody oraz monitorowanie komunikatów lawinowych. Informacje tego typu, sprawdzaj na stronie TOPR. Dlaczego jest to tak ważne? Pozwoli Ci to na określenie stopnia trudności danej trasy w momencie przejścia. Dodatkowo, realnie podejdź do umiejętności swoich współtowarzyszy.

Wyprawa w góry- odzież i sprzęt

Wchodzenie na wysokie góry wymaga posiadania odpowiedniej odzieży sportowej. Co przez to rozumiem? Przede wszystkim, powinna ona chronić przed wiatrem oraz wilgocią. Ponadto, ważne jest aby zatrzymywała ciepło, przy jednoczesnym odprowadzaniu nadmiaru powstałej wilgoci. Jednak to nie wszystko. W Twoim plecaku powinna znaleźć się dodatkowa kurtka lub bluza, rękawiczki i czapka. Pamiętaj, aby nie dopuścić do zbyt dużego wychłodzenia organizmu, gdyż jest on jedynym źródłem ciepła w trakcie wyprawy. Dodatkowo, w plecaku nie powinno zabraknąć prowiantu oraz termosu z uwaga, dobrze posłodzonym napojem. Kończąc kwestię odzieży, pamiętaj o dopasowanych butach górskich. Detektor lawinowy, sonda i łopatka (czyli lawinowe ABC), czekan i raki to podstawowe wyposażenie sprzęt, który zapewni Ci bezpieczeństwo i komfort psychiczny.

Czuj respekt do gór

Ten punkt może wielu osobom sprawić problem. Dlaczego? Wiąże się on z zbyt wysokimi ambicjami uczestników wyprawy. Pamiętaj, że pogoda w wysokich partiach gór zmieniają się natychmiast. Czynniki takie jak niedostosowanie odzieży, brak sprzętu, źle wyznaczona trasa, zbyt duże oczekiwania mogą przyczynić się do tragicznych w skutkach efektów. Dlatego, zawsze zakładaj, że trasa oraz warunki są znacznie trudniejsze niż wskazują na to prognozy. Dodatkowym plusem będzie zabranie mapy i kompasu lub nawigacji GPS. Na koniec pamiętaj, nigdy nie idź w góry sam/sama i nie odłączaj się od swojej grupy! Jest to bardzo niebezpieczne, a w razie jakichkolwiek komplikacji, nie będziesz mieć nikogo do pomocy.

Niewątpliwie, zimowy sezon to specyficzny i wyjątkowy okres. Każda wyprawa w góry powinna być przemyślana oraz poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami. Przed wyruszeniem na szalki możesz również skorzystać ze szkoleń, które odpowiednio Cię do tego przygotują. Przejdź wszystkie potrzebne kroki, aby w pełni cieszyć się pięknymi widokami i mile wspominać górskie chwile.

wyprawa w góry trening

 

Jeśli wolisz uprawiać aktywność fizyczną w domu, sprawdź ten artykuł http://realsporting.pl/kettlebell-trenuj-domu-oszczedzaj-miejsce/

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *