Jak zacząć biegać – czyli zakup odpowiednich butów

Bieganie należy obecnie do jednej z najpopularniejszych form treningu i sposobu na aktywne spędzanie czasu. Trenowanie tego sportu poprawia nie tylko nasze sylwetki, ale również samopoczucie. Dlatego nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na tę formę aktywności. Planując dołączenie do grona biegaczy, musimy się jednak zastanowić nad najważniejszym. Nad butami.

Podstawa każdego biegacza

Stopy stanowią najbardziej obciążoną część ciała w trakcie biegu. To właśnie od nich zależna jest praca naszych stawów, podczas tego wysiłku. Oznacza to, że w dużej mierze to one będą definiować czy nasz trening będzie efektywny, ale także komfortowy. Bardzo ważne jest zatem, aby wybrać możliwie jak najlepsze buty do biegania. Obuwie to podstawa każdego biegacza i jedyna część garderoby, na którą powinniśmy zwrócić najwięcej uwagi przy zakupie. Nie powinno nas zatem dziwić, że niektórzy będą nam doradzać kupno aż dwóch par, które będą nam służyć naprzemiennie.
Zanim jednak wybierzemy się do sklepu, musimy określić czego właściwie oczekujemy od naszych przyszłych butów. Informacja o tym po jakiej nawierzchni zamierzamy biegać, powinna zdecydowanie ułatwić nam wybór i wyeliminować modele, które nie odpowiadają naszym preferencjom. To dosyć istotne, ponieważ buty terenowe nie będą sprawdzać się w biegu po asfalcie i na odwrót. Ważne jest również sprecyzowanie celu naszych treningów – czy zamierzamy biegać dla zdrowia lub przygotowywać się do zawodów. Jeśli bieganie będzie przez nas traktowane głównie rekreacyjnie, możemy pokusić się na jedną parę butów, ale za to porządnych. W przypadku chęci startów w zawodach, należy zastanowić się nad więcej niż jedną parą z racji tego, iż przy wzmożonej częstotliwości treningów, buty będą się po prostu bardzo szybko zużywać.

Pierwszy krok w butach do biegania

Zdefiniowanie sposobu w jaki będziemy użytkować nasze buty do biegania to pierwszy krok w stronę rozpoczęcia treningów. Kolejnym jest już tylko kupienie wybranego modelu oraz ubranie go na stopy. W tym celu najlepiej udać się do sklepu specjalistycznego. Jeśli planujemy nabyć obuwie w sklepie Internetowym, warto przed zakupem zaczerpnąć opinii specjalisty oraz sprawdzić na własnej skórze, czy dany but będzie nam rzeczywiście odpowiadał. Sklepy specjalistyczne to istna kopalnia wiedzy dla osób, chcących rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Podając sprzedawcy podstawowe informacje jakie wcześniej już ustaliliśmy, wybranie odpowiedniego obuwia będzie kwestią parunastu minut. Specjalista bez problemu oceni czego nam potrzeba, która marka najlepiej będzie się sprawdzać, a także doradzi w wielu innych kwestiach. Pamiętajmy o tym, aby wybrać te najwygodniejsze. Wygoda bowiem to najistotniejszy czynnik, który sprawi, że zakochamy się w bieganiu.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *