Zestaw rowerowy – co jest niezbędne podczas treningu na dwóch kółkach

Skompletowanie zestawu ubrań i akcesoriów kolarskich nie jest skomplikowane. Wiele osób pomija jednak poszczególne elementy, lekceważąc ich znaczenie. Nie warto oszczędzać na własnym komforcie, a przede wszystkim na bezpieczeństwie. Co powinien zawierać podstawowy zestaw rowerowy i jakie wyposażenie wybrać? Jaka jest najlepsza odzież rowerowa i czy dobre produkty zawsze muszą dużo kosztować?

Dobrze skompletowany zestaw rowerowy to podstawa, jeśli chodzi o nasz komfort podczas jazdy, a także o bezpieczeństwo na drodze. Coraz więcej kolarzy zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest posiadanie odpowiedniego wyposażenia. Jego skompletowanie wcale nie wiąże się z tak wysokimi kosztami, jak moglibyśmy się spodziewać. Profesjonalna odzież rowerowa kosztuje oczywiście więcej niż zwykłe ubranie, jednak jest to jednorazowy wydatek. Komplet ubrań, jeśli nie jest bardzo intensywnie użytkowany, starcza na bardzo długo, nie mówiąc o akcesoriach, których używamy całymi latami. Co bezwzględnie powinni zawierać zestaw rowerowy?

Dobrze dopasowany kask

To element, z którym nie ma dyskusji. Kask rowerowy to podstawa bezpieczeństwa na jezdni i nie tylko. Urazy głowy należą do najbardziej ryzykownych. By się przed nimi chronić, niezbędny jest kask rowerowy, który dobrze przylega i ni porusza się na głowie. Nie może też oczywiście uciskać. Kaski posiadają specjalną regulacje, jednak do dopasowania odpowiedniego rozmiaru niezbędne jest zmierzenie obwodu głowy.

Koszulka rowerowa

Wygodna termoaktywna koszulka rowerowa nie wchłania potu, przez co pozostaje lekka i świeża oraz nie lepi się do ciała. Jeśli dotąd nie próbowałeś jazdy w odzieży technicznej, możesz być zaskoczony różnicą, którą poczujesz.

Kamizelka odblaskowa na rower

Jeżeli jeździsz po zmroku, niezbędna jest kamizelka odblaskowa na rower. Kierowcy muszą widzieć cię już z dużej odległości, by zachować przepisowy odstęp konieczny dla twojego bezpieczeństwa. Należy również oczywiście wyposażyć rower w przepisowe oświetlenie.

Spodenki rowerowe

Bardzo ważny element wyposażenia, jak chodzi o komfort jazdy W sklepach sportowych dostępne są specjalne spodenki rowerowe z wkładką. Poprawiają one komfort podczas długiej jazdy na siodełku. Spodenki rowerowe, podobnie jak koszulki, są szyte ze technicznych tkanin o specjalnych właściwościach, które odprowadzają pot. Można zakupić spodenki rowerowe bezszwowe lub o delikatnych płaskich szwach, które są niewyczuwalne. Dobrze skrojone, odpowiednio dopasowane spodenki lub legginsy rowerowe zabezpieczają przed otarciami podczas jazdy.

Rękawiczki rowerowe

Niektóre osoby już po kilkudziesięciu minutach jazdy na rowerze mogą odczuć dyskomfort związany z zaciskaniem dłoni na kierownicy. Jeśli jeździmy regularnie, na spodach dłoni mogą powstawać odciski i stwardnienia, które bywają bolesne i uciążliwe. Rękawiczki rowerowe eliminują ten problem. Pozwalają też pewniej trzymać kierownicę i redukują poślizg spoconych dłoni.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *